GİRİş

KAYIT OL

User Registration
or İptal
GİRİş KAPAT
---

---
A+ A A-

TYB, ödüllerini esirgemedi (Milli Gazete / 2 Ocak 2006)

''Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri''ni açıklayan Türkiye Yazarlar Birliği, 2005’te yayınlanan eserleri değerlendirdi. Şiirde Celal Fedai, hikayede Necip Tosun, romanda Metin Savaş’a ödül veren TYB’den bir ödül de TV5’e gitti. Üstün Hizmet ödülü ise İsmet Özel, Prof. Dr. Kemal Karpat ve Niyazi Sayın'a verilecek.
Türkiye Yazarlar Birliği'nin  2005 yılı, ''Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri'' açıklandı. Türkiye Yazarlar Birliği Yakup Deliömeroğlu, birliğin Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ödül alanları ödül sahiplerini açıkladı ve 2005 yılını değerlendirdi.

 


Buna göre, Şiir dalında Celal Fedai, 'Parmak ile Boyanmış', Hikaye dalında Necip Tosun 'Otuzüçüncü Peron', Roman dalında Metin Savaş 'Zemheri Kuyusu', Deneme dalında Cengiz Aydoğdu 'Bize Velvele Düştü', Fikir dalında Prof. Dr. S. Hayri Bolay 'Osmanlılarda Düşünce Hayatı ve Felsefe', İnceleme dalında Doç. Dr. Ahmet Özdemir ''Moğol İstilası', Araştırma dalında Prof. Dr. İdris Bostan 'Osmanlı Gemileri', Dil dalında İlhan Ayverdi 'Misali Türkçe Sözlük' ile ödüle layık görüldüler.

Edebi Tenkit dalında İlhan Genç 'Leyla ile Mecnunun İki Şairi; Fuzuli ve Sezai Karakoç', Hatıra dalında Selim İleri 'İstanbul'un Sandık Odası', Şehir Kitapları dalında Kamil Uğurlu 'Konya Şehringizi', Klasik Sanatlar dalında Nusret Çolpan 'Minyatür çalışmaları ile', Tercüme dalında Nilüfer Epçeli 'Osmanlı Tarihi' ve Biyografi dalında M. Nuri Yardım 'Kayıp İstasyon' adlı eserleriyle ödülün sahipleri oldular.

Çocuk yayıncılığı dalında Ebe Sobe Dergisi'ne, Basın/fikir dalında İbrahim Karagül'e Yeni Şafak Gazetesi, Basın/fıkra dalında Emre Aköz'e Sabah Gazetesi, Dergi dalında Anlayış Dergisi'ne, Karikatür dalında Cem Kızıltuğ'a Zaman Gazetesi, Elektronik yayıncılık dalında ise KİBO-Elektronik Kitap Kataloğu'na ödül verildi.
TV/ Program dalında, Banu Avar 'Sınırlar Arasında (TRT)' programı, TV/Kültür dalında, Serdar Tuncer, 'Gecede Bir Gün (Kanal A)', TV Belgesel dalında Muharrem Togrul 'Bir Yol Ayrımı Hikayesi-Kemal Tahir (TV5)', Radyo Programı dalında Ömer Madra 'İncir çekirdeği açık radyo' adlı programları ile ödüle layık görüldüler.

Babam ve Oğlum’a ödül
Müzik dalında Zara 'Bülbül-i Şeyda', Sinema dalında ise Çağan Irmak 'Babam ve Oğlum' eserleriyle ödül aldılar. Yayıncılık-kamu dalında Konya İl Kültür Müdürlüğü yıl içindeki yayınlarıyla, Yayıncılık-özel dalında Kaknüs ödül aldılar.

Üstün Hizmet ödülü İsmet Özel, Prof. Dr. Kemal Karpat ve Niyazi Sayın'a, bu yıl ilk defa verilen özel ödüller ise Konya Büyükşehir Belediyesi 'Yirmi dilde mesnevi projesi'' ve  İhsan Işık'a 'Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (İngilizce)' verildi. Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Deliömeroğlu, bugüne kadar 460'ın üzerinde eser sahibine ödül verdiklerini kaydetti.

Ödül kazanan eserlerin sahiplerine, ödüllerinin Mayıs ayında düzenlenecek törenle verileceğini bildiren Deliömeroğlu,''Türkiye'de yayın hayatında büyük bir gelişme var. 10 yıl önce 7 bin çeşit kitap yayınlanırken, bu rakam geçen yıl 29 bine ulaştı. Bunda tercüme eserler büyük yer tutuyor'' dedi. Kamuoyunda, 'Türk toplumu okumuyor' yargısı bulunduğunu anımsatan Yakup Deliömeroğlu, bu yargının Türkiye'nin nüfusunun 70 milyon olduğu esas alınarak yapıldığını ifade etti. Deliömeroğlu ''Bugün nüfusun yüzde 50'isi köylerde yaşıyor. Türkiye'de okuma -yazma oranı diye bir ayıp var. Bir de kendimizi mukayese ettiğimiz toplumlarla kişi başına düşen milli gelir oranını eklediğimizde haksızlığın boyutu iyice artar. Okuma, kültür-sanat açısından Türkiye'nin nüfusu 70 milyon değil, belki 30 milyondur. 30 milyon üzerinden rakamları konuşturmamız lazım'' diye konuştu.

Serdar Tuncer Resmi Web sitesi